"Bruno teki kampanjassa viimeisen palveluksen isännälleen" – Kuntiensa aluevaalimenestyjät sanovat keskittyvänsä ennaltaehkäisemiseen ja pitämään pienten puolta
Julkaistu: 24.1.2022 klo 19:31Koti-Lapin ilmestymisalueen kuntien valittujen kärki pitää soten ennaltaehkäisevää työtä tärkeänä.
– Olen hämmentynyt ja iloinen itseni ja koko kristillisdemokraattisen puolueen puolesta saamastani äänimäärästä, aluevaltuustoon 1 205 äänellä valittu kemijärveläinen Timo Alaräisänen toteaa. Kristillisten vaaliliitto kokoomuksen kanssa ja äänten keskittäminen yhdelle ehdokkaalle tuotti tulosta.
Kemijärven kaupungilla ylihammaslääkärinä toimiva Alaräisänen on ollut mukana sote-uudistuksen valmistelussa sekä seutu- että maakunnallisissa hankkeissa 2000-luvun alkuvuosista asti. Työn aikana on kertynyt tietoa uudistuksen mahdollisuuksista ja ongelmakohdista.
– Sote-savottaa on riittänyt, ja siksi minulla on intohimo siihen, että tämä saataisiin onnistuneesti valmiiksi. Uudistus on mahdollisuus, sillä organisaatioiden raja-aidat kaatuvat, ja tämä sujuvoittaa ihmisen kokonaisvaltaista hoitoketjua.
Alaräisänen korostaa ennalta ehkäisevän työn merkitystä ja sitä, että asiakas saisi tarvitsemansa sote-palvelut ajoissa, ennen kuin ongelmat pahenevat.
– Ihmisen hoitaminen kokonaisuutena vaikuttaa myönteisesti sekä hyvinvointiin että sote-alueen talouteen. Tavoite on, että ihminen saisi palvelut kuvaannollisesti yhden luukun periaatteella.
Alaräisänen muistuttaa, että viidesosa väestöstä käyttää suurimman osan sote-palveluista, ja erityisesti heihin tulee kiinnittää huomiota.
Alaräisäsellä oli tukijoukkoja kotiseudun lisäksi laajasti eri puolilta maakuntaa Utsjoelta Tornioon. Mainontaa mietittäessä joku keksi, että perheen koira voisi olla mukana kampanjassa, ja niin 12-vuotias beagle Bruno istui kuvassa isäntänsä sylissä.
– Tähän liittyy sellainen tarina, että Bruno menehtyi ennen joulua. Vielä syksyllä se ajoi jänistä, mutta sitten nopeasti edennyt kasvain vei sen. Bruno teki kampanjassa viimeisen palveluksen isännälleen, koiraansa lämpimästi muisteleva Alaräisänen kertoo.
KATSO ALUEVAALIEN TULOKSET KOTI-LAPIN TULOSPALVELUSTA .
Sallalainen Petteri Salmijärvi (kesk.) on tyytyväinen sekä omaan 503 ääneensä että puolueen tulokseen.
– Olen tyytyväinen, että asiaosaaminen korostui vaaleissa, se lämmitti mieltä, hän painottaa.
Sallan kunnan liikunta- ja nuorisopalveluiden johtajana toimiva Salmijärvi korostaa ennalta ehkäiseviä toimia ihmisten hyvinvoinnin säilyttämiseksi. Siitä on hänen mukaansa hyviä kokemuksia esimerkiksi Posiolla, jossa erikoislääkärit vierailevat kunnassa sen sijaan, että kuntalaiset lähtisivät tien päälle.
– Alueellinen tasa-arvo tulee ottaa huomioon, mutta ratkomme asioita kuitenkin aluevaltuustossa yhdessä, emme kilpaillen. Näen mahdollisena, että asioita pystytään tekemään tehokkaammin, ja palvelutaso säilyy, ja osa palveluista jopa paranee, Salmijärvi sanoo. Hänen mukaansa uudistus on välttämätön, sillä väestön ikääntyessä rahat eivät olisi riittäneet ylläpitämään nykyisen kaltaista järjestelmää.
Hän huomauttaa, että uuden hallintomallin rakentaminen ja käynnistäminen vievät aikaa, ja suuria muutoksia ei ole odotettavissa nopeasti.
Salmijärvi pitää tärkeänä myös tietojärjestelmien yhdenmukaistamista. Lapissa on nyt sote-puolella käytössä vajaat 40 erilaista järjestelmää, ja tästä aiheutuu sekä hankaluuksia käytännön työlle että paljon kustannuksia.
Savukosken vs. kunnanjohtaja Eeva-Maria Maijala sai vaaleissa 505 ääntä. Hän on tyytyväinen sekä äänimäärään että Itä-Lapista valittuun valtuutettujen joukkoon, jonka hän uskoo pystyvän pitämään seutukunnan asioita esillä aluevaltuustossa.
– Minulle tärkein asia aluevaltuustossa on, että palvelut säilyvät ja ihmiset saavat hoitoa myös pienissä ja syrjäisissä kunnissa, Maijala korostaa. Hän kertoo pitävänsä Savukosken ja Pelkosenniemen kaltaisten ja muiden pienten paikkakuntien puolta.
– Olen koko Lapin edustaja, mutta tunnen pienten kuntien asiat hyvin ja pidän niitä esillä.
Koti-Lapin ilmestymisalueen kunnista Pelkosenniemeltä ei valittu varsinaista jäsentä. Kunnan ääniharava oli Kairalan paluumuuttaja Laura Lakso (kesk.), joka sai yhteensä 211 ääntä, joista 103 Pelkosenniemeltä. Äänimäärä ja vertailuluku oikeutti varasijaan.