KeKin ja Vuokatin ensimmäinen puolivälierä meni jatkoajalle – ratkaisijana maaleja takonut tehoketju
Julkaistu: 3.3.2023 klo 23:15Kemijärven Kiekon edustusjoukkue otti ensimmäisen kiinnityksen jatkopaikkaan.
Kemijärven Kiekko KeKi kohtasi Vuokatin VTS:n II-divisioonan pudotuspelien ensimmäisessä ottelussa Vuokatissa.
Ensimmäinen erä käynnistyi KeKiltä hyvin. Jarkko Kostamo osui kahdesti, toinen ylivoimalla ja toinen siirretyllä rangaistuksella.
Vuokatti pyristeli tasoihin, mutta Joonas Wedman osui pari minuuttia ennen erän loppua Kostamon ja Juha Taipaleen syötöstä.
Toiseen erään mentiin KeKin johtaessa 2-3.
Tasaista vääntöä – Kostamo tulessa
Toinen erä mentiin tasaisissa merkeissä. Molemmat joukkueet jäähyilivät.
Kostamo oli pelin hahmo. KeKi pääsi hyödyntämään ylivoiman ja Kostamo viimeisteli hattutempun aivan toisen erän lopussa. Syöttäjinä Wedman ja Taipale.
Kolmannessa erässä Vuokatti kampesi tasoihin. VTS kavensi ylivoimalla. Erän lopulla KeKi otti jäähyn ja VTS pääsi iskemään tasoituksen ylivoimalla kuudella kenttäpelaajalla ilman maalivahtia.
Peli meni jatkoerään.
Jatkoajalla ratkaisijana oli tuttu nimi. Reilun kolmen minuutin pelin jälkeen kolmikko Taipale-Wedman-Kostamo oli jälleen asialla: neljäs maali Kostamolle ja ottelun voitto Kemijärvelle 4-5.
Lauantaina mahdollisuus ratkaisuun
Sarja on poikki kahdesta voitosta ja voittaja etenee välieriin.
KeKi voi katkaista sarjan kotonaan lauantaina. Ottelu alkaa Kemijärvellä Wirta-areenalla 4.3. kello 16. Tarvittaessa KeKi matkaa sunnuntaina Vuokattiin kolmanteen otteluun.
Lue myös: