Kemijärvi soi -festivaali järjestetään sittenkin
Julkaistu: 6.7.2021 klo 14:04Tältä kesältä jo kertaalleen peruttu Kemijärvi soi -musiikkitapahtuma järjestetään heinäkuussa.
Kemijärvi soi -festivaalia suunnitellaan sittenkin järjestettäväksi heinäkuussa. Tapahtuman järjestäjä RH Entertainment kaavailee festivaalia sen alkuperäiselle tapahtumaviikonlopulle, 23.–24. heinäkuuta.
Festivaali siirrettiin kesäkuun lopussa ensi vuoteen vähäisen ennakkomyynnin takia. Siirtoilmoitus poiki kuitenkin tapahtumajärjestäjälle lukuisia yhteydenottoja kemijärveläisiltä ja Kemijärven kaupungilta sekä kansalaisaddressin, jonka on allekirjoittanut yli 500 festivaalista kiinnostunutta henkilöä.
– On ollut mahtavaa huomata, miten odotettu ja tärkeä Kemijärvi soi -festivaali on alueen ihmisille. Festivaalilla on isot kulut ja siksi joudumme tapahtumajärjestäjänä seuraamaan ennakkomyyntiä tarkkaan, erityisesti kun tapahtuma on aivan uusi, emmekä voi olla varmoja sen kiinnostavuudesta. Siksi onkin ollut hienoa saada paikkakuntalaisilta näin vahva viesti, että tapahtumaa on odotettu, RH Entertainment Oy:n toimitusjohtaja Riki Huhtala kertoo yrityksen tiedotteessa.
RH Entertainmentiltä kerrotaan, että tämän kesän tapahtuman mahdollistaa kemijärveläisten aktiivisuus ja kaupungilta saatu tuki. Kemijärven kaupunginhallitus valtuutti kokouksessaan kesäkuun lopussa kaupunginjohtajan olemaan yhteydessä festivaalin järjestäjiin tapahtuman järjestämiseksi tänä kesänä.
Festivaalin ajankohta pysyi ennallaan, mutta artistikattaukseen on jouduttu tekemään muutoksia esiintyjien kalentereiden täytyttyä.
Osa esiintyjistä saatiin pidettyä mukana. Ahvensalmen kentällä esiintyvät Dingo, Stig, Suvi Teräsniska, Uniklubi, Mamba, Neon2, Meiju Suvas ja Arttu Wiskari. Viimeksi mainitun sukujuuret johtavat Pelkosenniemelle.
Tapahtuman ikäraja on edelleen 18 vuotta ja festivaalialue on auki perjantaina klo 15–01 ja lauantaina klo 14–01. Festivaalin lipunmyynti on käynnissä verkossa. Festivaalille jo ostetut liput käyvät sellaisenaan.