Liikkuvampi Kemijärvi pestasi liikuntaneuvojan – ensi viikolla Ikiliikkujaviikko
Julkaistu: 8.3.2023 klo 11:01Kemijärven liikuntapalveluissa on aloitettu vuoden alusta hanke kaupunkilaisten liikuttamiseksi.
Hankkeen nimi on Liikkuvampi Kemijärvi ja sille on myönnetty helmikuussa valtionavustusta 25 000 euroa.
Hanke kestää vuoden loppuun asti. Kokonaisbudjetti on 50 000 euroa, josta puolet on kaupungin omarahoitusosuutta. Hankkeen koordinaattorina toimii liikunnanohjaaja Pekka Makkonen .
Valtionavustuksen turvin projektissa on palkattu määräaikainen liikuntaneuvoja vuodeksi. Tehtävässä aloitti kemijärveläistaustainen Oona Misinkangas . Hän viimeistelee kevään ajan opintojaan Kuortaneen urheiluopistossa ja aloittaa 60-prosenttisella työajalla.
– Lähdemme nyt kehittämään muun muassa kaupungin liikuntaneuvontapalveluita. Ensimmäisen vuoden aikana on tarkoitus keskittyä ikäihmisten liikuntaneuvontaan, koordinaattori Makkonen kertoo.
Liikuntaneuvojan tehtävänä on muun muassa olla kannustamassa liikkumaan sen aloittamisen alkutaipaleella.
Liikuntaneuvoja on jo julkaissut liikuntavinkkejä liikuntapalveluiden Facebook- ja Instagram-tileillä, joka löytyy nimellä @liikkuvakemppa. Lisäksi neuvoja auttaa ihmisiä löytämään kaupungin tarjoamia liikuntamahdollisuuksia.
Työ on ennen kaikkea ehkäisevää työtä, joka tähtää liikunnan puutteesta johtuvien vaivojen ja sairauksien välttämiseen.
– Että ihminen löytäisi sen liikkumisen kipinän ja alkaisi liikkua omatoimisesti säännöllisesti.
Liikuntaneuvojan virka pyritään vakinaistamaan.
Lue myös:
Uusi liikunnanohjaaja muutti perheen perässä – "Kemijärvellä on huippuhyvät liikuntapaikat"
Tavoitteena saada kaupunkilaiset liikkumaan
Liikkuvampi Kemijärvi -hankkeessa luodaan ja vakiinnutetaan Kemijärven kaupunkiin uusia poikkihallinnollisia toimintamalleja, joilla saadaan kaupunkilaisia liikkumaan enemmän. Liikuntapalvelujen selkeämmällä ja monipuolisemmalla tarjonnalla pyritään edistämään kaupunkilaisten hyvinvointia ja terveyttä.
Erityisesti painotetaan vähän liikkuvien lasten ja nuorten vapaa-ajan liikkumisen lisäämistä sekä ikäihmisten liikuttamista, mutta hankkeessa kannustetaan kaikkia liikkumaan ikään katsomatta.
Lisäksi aloitetaan liikuntaneuvontapalveluiden kehittäminen ikäihmisille yhdessä terveyspalveluiden kanssa.
Makkonen "etsintäkuuluttaakin" liikuntapalveluiden ja hankkeen piiriin vapaaehtois-, vertaistuki- ja muusta ohjaustoiminnasta kiinnostuneita henkilöitä. Makkoseen voi olla yhteyksissä sähköpostilla pekka.makkonen@kemijarvi.fi tai soittamalla 0400 204 211.
Ikiliikkujaviikolla paljon ohjelmaa
Makkonen vinkkaa myös, että ensi viikolla 13.–19.3. järjestetään Ikiliikkujaviikko.
Se on Ikäinstituutin järjestämä teemaviikko, joka nostaa esiin arjen pienten valintojen merkitystä hyvinvoinnille ja tarjoaa liikkumismahdollisuuksia yli 65-vuotiaille.
Myös liikuntapalvelut ja -neuvonta ovat esillä viikon kuluessa jalkautumalla kaupungille.
Kemijärvellä on luvassa esimerkiksi Kunnon mummola -kiertue Kulttuurikeskuksessa (ti 14.3. klo 10–13), monenlaista jumppaa Poukamassa (ke 15.3.), ulkoilutapahtuma (to 16.3., lähtö klo 10 Taivaan tulien aukiolta).