Matti Torvisesta Kemijärven valtuuston puheenjohtaja, Juhani Tapio kaupunginhallituksen johtoon
Julkaistu: 16.8.2021 klo 22:57Kokouksessa tehtiin valintoja suhteellisten vaalien kautta.
Kemijärven valtuuston puheenjohtajana toimii seuraavien kahden vuoden ajan Matti Torvinen (kok.), ensimmäisenä varapuheenjohtaja Tulevaisuuden Kemijärvi -yhteislistan Pekka Iivari ja toisena Anita Ruokamo (kesk.).
Juhani Tapio (kesk.) valittiin kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi. Ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi valittiin Riitta Savukoski (kok.) ja toiseksi varapuheenjohtajaksi Paula Alatalo (ps.). Myös kaupunginhallituksen puheenjohtajiston kausi on tällä kertaa kaksivuotinen.
Kemijärven kaupunginvaltuuston maanantain 16. elokuuta pidetyssä järjestäytymiskokouksessa jaettiin luottamuspaikkoja suhteellisten vaalien kautta. Äänestyksiä varten laadittiin esitysten pohjalta kaksi listaa, joita valtuutetut äänestivät. Ehdolla olleet saivat paikkajaon ratkaisevan suhdeluvun listan saamien äänien perusteella.
Kokous oli äänestysten ja puheenvuorojen takia polveileva ja kesti tunteja. Viideltä alkanut kokous keskeytettiin maanantaina kello 21.27 ja se jatkuu tiistaina 17. elokuuta kello 16.