Rovajärvellä loukkaantunut sotilas menehtyi onnettomuuden seurauksena
Julkaistu: 28.4.2022 klo 16:39Onnettomuus tapahtui keskiviikkona.
Jääkäriprikaatin henkilökuntaan kuuluva sotilas loukkaantui eilen keskiviikkona 27.4. prikaatin harjoituksessa Rovajärvellä.
Maavoimat tiedotti keskiviikkona, että onnettomuus tapahtui aamupäivällä räjähdysaineen käsittelyn yhteydessä tulenkuvauskenttää asennettaessa. Henkilö loukkasi tilanteessa kätensä ja molemmat jalkansa. Hänelle annettiin tapahtumapaikalla ensiapua, minkä jälkeen hänet kuljetettiin jatkohoitoon.
Tänään torstaina 28.4. maavoimat tiedotti, että henkilö menehtyi onnettomuuden seurauksena.
Muille harjoitukseen osallistuneille ei aiheutunut tilanteessa vaaraa. Tilanteessa mukana olleille tarjotaan keskusteluapua. Henkilön läheiset ovat saaneet tiedon tapahtumasta. Puolustusvoimat ottaa osaa omaisten ja palvelustovereiden suruun.
Poliisi tutkii tapahtunutta.
Rovajärven harjoitusalue on puolustusvoimien käytössä olevista harjoitusalueista suurin ja sijaitsee Rovaniemen, Kemijärven, Sodankylän ja Pelkosenniemen kuntien alueilla. Rovajärvi on puolustusvoimien pääampuma-alue.