Sallan S-market Erätuli uudistuu – "Mitään muuta vanhaa ei jää kuin myyjät"
Julkaistu: 12.4.2022 klo 16:12Perusteellisen remontin pitäisi valmistua juhannuksen alla.
S-market Erätulessa Sallassa alkaa perusteellinen remontti, jonka on tarkoitus valmistua juhannuksen alla.
– Mitään muuta vanhaa ei jää kuin myyjät, myymäläpäällikko Simo Kuusela tiivistää suunnitelmat.
Päivitetään S-ryhmän suunnitelman mukaiseksi
Korjaustöissä myymälän sisätilojen väritys ja ulkoasu päivitetään S-ryhmän uuden miljöösuunnitelman mukaiseksi. Ulkopuolelle ei tehdä remonttia.
Tärkeä syy uudistukselle on kylmälaitteiden uusiminen, sillä uusien säädösten myötä niissä käytetettävät aineet vaihtuvat ympäristösyistä. Uudet laitteet myös säästävät energiaa. Samalla uusitaan tuotehyllyt, kalusteet ja pinnat.
Energiatehokkuutta parannetaan myös lämmön talteenottojärjestelmällä.
Ensimmäisenä kaupan seinustalle on ilmestynyt kylmälaitteisiin liittyvä säädin, joka nostetaan aikanaan kaupan katolle.
Myymälään tulee kolme itsepalvelukassaa, ja valikoimiin tulee muutoksia. Lisäksi palvelutiskille tulee grilli- ja lämminruokapuoli.
Kauppa on koko ajan avoinna
Työt tehdään lohkoittain siten, että kauppa on koko ajan avoinna.
– Jonkin verran tuotepuutteita tulee olemaan remontin aikana, Kuusela toteaa.
S-market Erätulessa on myymäläpinta-alaa vajaat 1 500 neliötä. Myymälä rakennettiin vuonna 2005 ja avattiin alkuvuodesta 2006.