Taivaan tulien aukiolla avaa tänään uusi kahvila – taustalla aktiivisia kemijärveläisiä
Julkaistu: 17.6.2022 klo 12:46Cafe Parrun Pätkää pyörittää yhdistys, joka haluaa elävöittää entisen Jaakontorin aluetta. Yhdistys sai kaupungilta tukea toiminnan käynnistämiseen.
Kemijärven keskustan Taivaan tulien aukion laidalla avaa uusi kahvila. ParrunPätkä ry aloittaa kahvilatoiminnan KOY Jaakontorin tiloissa. Rakennuksessa on toiminut aikaisemmin muun muassa urheiluliike.
Cafe Parrun Pätkä sijaitsee kiinteistön torin laidalla olevassa olevassa noin 100 neliön liiketilassa. Kahvila avataan tänään perjantaina 17.6. Avajaispäivänä kahvila on auki kello 11–19. Jatkossa se on avoinna iltapainotteisesti.
Anneli Räsänen (vasemmalla) ja Annamaria Karjalainen hankkivat verkkohuutokaupasta laitteistoa kahvilaan viime viikolla. Taivaan tulien aukion reunalla sijaitsevan kahvilan avajaiset ovat perjantaina. Kuva Esa Keskinen / Koti-Lappi.
Matalan kynnyksen toimintaa
Yhdistyksen mukaan matalan kynnyksen kahvilatoiminnan ideana on tarjota ennalta ehkäisevää toimintaa ikäihmisille, nuorille ja muillekin kaupunkilaisille: olla paikka johon kaikkien on helppo poiketa. Toimintaan osallistuu useita eri yhdistyksiä ParrunPätkän lisäksi. Tilaa tarjotaan myös ulkopuolelle käytettäväksi.
– Torialueen elävöittäminen on keskiössä ja siihen on paljon ideoita, puheenjohtaja Anneli Räsänen ParrunPätkästä kertoo.
Räsänen on Kemijärven paluumuuttaja, joka haluaa nyt yhdistyksen kautta antaa kotipaikalleen takaisin. Mukana on samanhenkisiä aktiivisia kemijärveläisiä. Räsäsen lisäksi yhdistyksen hallituksessa ovat Anna Maria Karjalainen , Riitta Latvakoski , Arja Tepsa ja Irja Uusisalmi . Yhdistys on rekisteröity 29.3.2022.
Kahvilan ohjelmassa on luvassa vapaata rupattelua, teemapäiviä, musiikkia ja karaokea. Kesälle yhdistys on ideoinut muun muassa iltatoria.
– Kahvila sisustetaan uittoperinteen mukaisesti. Olemme kiinnostuneita kaikesta uittoon liittyvästä rekvisiitasta, Karjalainen kertoo.
Yhdistys ei tavoittele voittoa toiminnallaan. Sen jäsenet pyörittävät toimintaa vapaaehtoistyönä.
– Tarkoitus ei ole kilpailla muiden yritysten kanssa, vaan houkutella ihmisiä ja luoda vetovoimaa. Pitkässä juoksussa se tuo uusia asiakkaita keskustaan, ohikulkijoista ja vaikkapa tunturikeskuksista, Räsänen sanoo.
Kaupungilta avustusta aloittamiseen
Kemijärven kaupunginhallitus päätti toukokuussa myöntää ParrunPätkälle 3 000 euron avustuksen toiminnan käynnistämiseen.
Avustus katetaan hallinto- ja tukipalvelujen avustusmäärärahoista. Kaupunginhallituksen kokouspöytäkirjan mukaan Kemijärven Kehityksen asiantuntijat tapasivat ParrunPätkän edustajia, ja he tarkensivat yhdessä yhdistyksen toimintasuunnitelmaa.