Tohtoriksi väittelevä sodankyläläinen Emilia Pietiläinen tutki armeijan työntekijöiden aktiivisuutta ja terveyttä: ”On iso etu että saa liikkua työajalla”
Kolarissa järjestettiin paikallispuolustusharjoitus – maata, metsiä ja rakkaita pitää puolustaa, listasivat Sieppijärven koulun oppilaat
Veikko Erkkilän uusi tietokirja kertoo osasto Savukosken taisteluista Neuvostoliiton tuhoryhmiä vastaan
Kotiutusjuhla Ivalon Rajajääkärikomppaniassa: ”Honkaisten pirttien henki ja rajamiehen vaisto olkoon Teille aina pyhä”
Vain pieni tyttö selvisi Seitajärven partisaanihyökkäyksestä – Muistojuhlassa puhunut tietokirjailija Veikko Erkkilä: Seitajärvi oli partisaaneille ihanteellinen kohde
”Jos me emme kerro historiastamme, joku tekee sen meidän puolesta” – Aku Louhimies kuvaa Tornionjokilaaksossa syksyllä
Uudet alokkaat vannoivat sotilasvalansa Kajaanissa – katso valatilaisuuden ja valamarssin tallenteet tästä
Katso videolta Finlandia varusmiesten esittämänä: Ivalon rajakarhut lähtivät reserviin – ”Jokainen meistä on maanpuolustaja”
”Kun Ukrainassa syttyi sota, tajusi konkreettisesti, mihin armeija velvoittaisi” — kittiläläislähtöinen Annukka Hiltunen kotiutui Säkylästä joulukuussa
Jääkäriprikaatin komentaja vaihtui – ”On ollut todella hienoa elää aikaa, jolloin tehdään historiaa eikä vain lueta sitä kirjoista”
”Henkihän siinä lähtisi, jos ihan jäisi köllöttelemään”: 80-vuotias metsäkoneyrittäjä Kari Harjula tekee täyttä työpäivää
Ylitorniolaiset naudankasvattajat Terhi Ukkola ja Lauri Välimaa tuottavat lähiruokaa: ”Kilpaillaan maailman parhaasta pihvistä, mutta täällä ovat Euroopan alhaisimmat tuottajahinnat”
Lapin hyvinvointialue aikoo irtisanoa enintään 365 työntekijää – ”Se voi olla joillekin karu joululahja”
Presidentinlinnassa nähdään lappilaista pukuloistoa sekä Pallaksen ja Särestön tuntijoita: ”On etuoikeus kantaa Linnan juhliin jotakin, joka on tehty pohjoisen hengessä”
Hyvinvointijohtaja pitää valtionrahoitusta riittämättömänä – Lapin aluehallitukselta talousarvio, joka on kuusi miljoonaa miinuksella
Kaksinkertaisesti palkittu ylitorniolainen sairaanhoitaja Sirpa Uusimaa on huolissaan hyvinvointialueen rahoituksesta – ”Rahoitusmalli on täysin päin peetä”
Saamelaisten totuus- ja sovintokomissio luovuttaa loppuraporttinsa tänään – ”Toivottavasti tämä avaa polkua sovinnolle”
Osuuskunta Lapin Wekko luottaa paikalliseen mediaan – mainonta puree edelleen, vaikka paikallislehti Koti-Lappi muuttui tilattavaksi