Paikallisuutiset
KeKi pääsi kiinni kiriin ottamalla maalivahdin kaksi kertaa pois, mutta Tornio piti silti pintansa
Kemijärven Kiekko hävisi niukasti lauantain ottelunsa Torniossa.
Tornion TIHC piti pisteet kotona lukemin 6-5.
Ensimmäisessä erässä riitti vauhtia ja lukemat olivatkin Tornion eduksi 4-2. KeKiltä onnistuivat ylivoimalla Joonas Wedman ja Janne Majava . Toinen erä meni tasaiseen tahtiin molempien joukkueiden osuessa kerran.
Kolmannessa erän alkuun TIHC meni 6-3 johtoon. Torniolaiset ottivat kaksi jäähyä ja KeKi myllytti ilman maalivahtia 6 kenttäpelaajalla kavennusmaalin. Asialla Eemeli Lappalainen Joonas Wedmanin ja Joonas Palojärven syötöistä.
Pian TIHC lankesi jääyilyyn ja KeKi käytti samaa reseptiä. Juha Taipale maalasi lukemat jo 6-5 tilanteeseen ajassa 58:26. Kekiläiset painoivat vielä viimeisellä peliminuutilla ilman maalivahtia, mutta kiri jäi kesken.
Seuraava ottelu on kotipeli Kemijärvellä sunnuntaina 19.2. Liminkaa vastaan. KeKi on II-divisioonan lohkossaan sarjataulukossa pudotuspelirajan yläpuolella ja sillä on vielä jäljellä kolme ottelua runkosarjaa.
Lue myös: