Paikallisuutiset
Pelkosenniemen vuodeosasto palasi normaaliin arkeen – Savukoskella päiväkodissa altistui vain henkilökunta
Kunnissa on todettu joulu-tammikuun aikana yhteensä vajaat 80 tartuntaa.
Pelkosenniemen ja Savukosken koronatilanne on rauhallinen, vaikka tapauksia onkin tavattu alkaneen vuoden aikana kuntien alueella jonkin verran. Pelkosenniemen vuodeosaston hoitajissa ja potilaissa ei ole ilmennyt uusia tartuntoja.
Osasto tiedotti, että tartuntaketjut on katkaistu ja ilmoitti palaavansa keskiviikkona 12.1. normaaliin toimintaan.
Pelkosenniemen-Savukosken kansanterveystyön kuntayhtymän johtava lääkäri Veli Varmo kertoo, että kunnissa on todettu joulu-tammikuun aikana yhteensä vajaat 80 tartuntaa, joista alle 20 on ollut paikkakuntalaisilla. Suurin osa on todettu Pyhätunturin matkailijoilla.
Tartuntoja ei ollut jouluun mennessä juuri lainkaan, mutta joulun aikana ihmiset ja heidän myötään virus liikkui myös Pelkosenniemelle ja Savukoskelle.
– Tilanteen pysymistä rauhallisena auttaa se, että ihmisten kokoontumisia ei ole, Varmo toteaa.
Tulokset näytteiden sekvensoinnista eivät olleet alkuviikosta vielä tulleet, mutta johtavan lääkärin mukaan alueella liikkuva virus mitä ilmeisemmin on herkästi tarttuvaa omikron-muunnosta.
Savukosken päiväkodilla henkilökunta on voinut altistua koronavirukselle joulun välipäivinä. Lapset eivät ole altistuneet, sillä päiväkoti oli kiinni, ja paikalla oli vain henkilökuntaa.
Lue myös: