Paikallisuutiset

Pyhän ensilumenlatu auki – Luosto edelleen kärkeä latukilometreissä

Viime vuonna Pyhätunturin ensilumenlatu saatiin auki marraskuun lopulla. Arkistokuva on otettu 26.11.2022. Kuva: Esa Keskinen

Pyhän ensilumenlatu on avattu Pyhän eturinteiltä aina pohjoisrinteille saakka.

Hiihtokausi on saatu avattu tälle vuodelle aikaisin Lapin tunturikeskuksissa.

Pyhällä on saatu ensilumenlatu auki tälle viikonlopulle. Pyhä-Luoston matkailualue kertoo asiasta Facebook-tilillään. Latu on huollettu myöhään perjantaina.

Latu on avattu 2,5 kilometrin matkalta Pyhän eturinteiltä pohjoisrinteille saakka. Ladulla voi hiihtää perinteisellä tai vapaalla tyylillä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Ensilumenlatua on saatu lumetettua pakkaskelin ansiosta. Lisäksi luntakin on sadellut hieman lisää.

Luostolla jopa 17 kilometriä

Luostolla on valaistua perinteisen ja vapaan tyylin latua yhteensä jo noin 17 kilometriä. Se on edelleen koko Lapin kärkimääriä. Ladut saatiin avattua pari viikkoa sitten hyvän lumisateen ansiosta.

Avattuja valaistuja latuja ovat Lampivaara-Luosto-Torvisen maja (yhteensä 8,8 kilometriä), Välilatu (1,9 kilometriä), Orresokan ympäryslatu (2,9 kilometriä) ja Orresokan rullasuksirata (2,9 kilometriä).

Pyhällä Pelkosenniemellä on saatu aikaisemmin hiihdettäväksi noin seitsemän kilometriä vapaalla tyylillä välillä Keropirtti-Northern Lights Village Pyhä eli entinen Asteli.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Syyslomat muuttuivat Pyhä-Luostolla hiihtolomaksi lokakuun puolivälissä, kun lunta satoi Luostolla jopa 40 senttimetriä ja Pyhälläkin 20 senttimetriä. Lumi on kuitenkin ehtinyt painua lämpötilan vaihdellessa.

Pyhä-Luoston latutilanteesta saa lisätietoa Infogis-palvelusta.

Luoston ladut ajetaan Infogis-palvelun mukaan lumisateen jälkeen ja seuraavaksi maanantaina 30.10.

Pyhän ensilumen ladun lumetus jatkuu viikolle 44.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Rinteiden avaustavoite marraskuussa

Pyhä Ski Resort kertoo, että sen rinteiden avaustavoite on 18.11.2023. Luostolla avaustavoitteeksi on ilmoitettu 25.11.

Lisää aiheesta

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä