Paikallisuutiset

Sää muuttui talviseksi Itä-Lapissa – Tulppiossa pakkasta yli seitsemän astetta

Ruska on ohi ja lumi peittänyt maan. Kuva on Sallasta. Kuva: Alina Pohtila

Sää muuttui talviseksi Itä-Lapissa viikonloppuna. Alue sai lumipeitteen, ja lämpötila on ollut öisin reilusti pakkasen puolella.

Kylmimmät lukemat mitattiin Ilmatieteenlaitoksen mukaan perjantain vastaisena yönä 6. lokakuuta Savukosken Tulppiossa, -7,3 astetta.

Siellä mitattiin maan alin lämpötilalukema myös syyskuussa, jolloin 15. syyskuuta Tulppiossa oli 5,9 astetta pakkasta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Lunta tuprutti viikonloppuna eniten Pelkosenniemellä.

– Lunta oli Pelkosenniemen kirkonkylän mittauspisteellä sunnuntaina 8. lokakuuta 27 senttiä, Ilmatieteenlaitoksen päivystävä meteorologi Eetu Rimo kertoo.

Muissa Itä-Lapin kunnissa lunta oli maanantaiaamuna noin viisi senttiä. Osa oli sulanut viikonlopun aikana. Rimo kertoi, että Pelkosenniemen tuoreet lumilukemat puuttuivat järjestelmästä vielä maanantaina puolenpäivän aikaan.

Pelkosenniemeläinen Jutta Pasma lähetti Koti-Lappiin talvisia kuvia ja kertoi, että auton päällä oli maanantaiaamuna viikonlopun jäljiltä lunta noin kymmenen senttiä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Pelkosenniemellä on jo kunnolla lumi maassa. Kuva: Jutta Pasma Kuva: Jutta Pasma

Tuleva viikko näyttää kolealta. Lämpötila on öisin pakkasella ja päivällä nollan molemmin puolin, enimmillään noin +5 astetta.

Lämpötila kävi viikonloppuna pakkasen puolella yleisesti myös Etelä-Suomessa, ja lunta satoi Keski-Suomea myöten.

Syyskuu oli Itä-Lapissa sateinen ja keskimääräistä lämpimämpi.

Lähetä sääkuva Koti-Lapin toimitukseen.

Lisää aiheesta

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä