Ihmiset
Tiina Nyyssönen esiintyy kotikaupungissaan SuomiLive-festivaaleilla ‒ kertoo iloisia uutisia yliopisto-opinnoista
Tiina Nyyssönen esiintyy bändinsä kanssa Kemijärven SuomiLive-festivaaleilla.
Kemijärveläissyntyinen Tiina Nyyssönen valmistui kesäkuussa Jyväskylän yliopistosta filosofian maisteriksi, pääaineenaan musiikkikasvatus. Artisti kertoo valmistumisesta ja tulevista keikoistaan tiedotteessa.
Nyyssönen tunnetaan myös suomenkielistä pop-musiikkia tekevänä laulaja-lauluntekijänä nimellä TINA.
Nyyssönen on esiintynyt opiskeluaikana sooloartistina ja eri bändikokoonpanoissa festareilla sekä erilaisissa muissa musiikkitapahtumissa ja juhlissa. Hänet muistetaan myös Voice of Finland -kisasta.
Tällä hetkellä artisti esiintyy oman bändinsä lisäksi myös solistina bilebändi Femmassa, joka tekee pääsääntöisesti tilauskeikkoja Etelä- ja Keski-Suomessa.
Tausta Kemijärven musiikkiopistosta
Nyyssönen aloitti musiikkiopinnot Kemijärven musiikkiopistossa 6-vuotiaana pääsoittimena viulu. Myöhemmin sivusoittimeksi tuli piano.
Nyyssönen on korostanut, että Kemijärven musiikkiopisto on antanut hänelle erinomaiset lähtökohdat musiikin opiskeluun ja muusikon uralle.
Yliopisto-opiskelujen ohessa Nyyssönen suoritti kaksivuotisen muusikon ammattitutkinnon Helsingin Pop & Jazz Konservatoriosta ja valmistui muusikoksi vuonna 2019.
Artistin musiikkia on kuunneltavissa suoratoistopalveluissa. Häneltä on julkaistu myös Youtubessa TINA VIRALLINEN -kanavalla Studio Live -videosarja viime tammikuussa.
Keikka Kemijärvellä
Nyyssönen esiintyy perjantaina 21. heinäkuuta yhtyeineen Kemijärven SuomiLive-festareilla.
Muita tapahtumassa esiintyviä artisteja ovat muun muassa Kuningasidea, Anne Mattila ja Tommi Läntinen.
Kaksipäiväinen SuomiLive Kemijärvi järjestetään Ahvensalmen kentällä 21.–22. heinäkuuta.
Tapahtuma ottaa Kemijärven kesäfestarin paikan viime vuosina järjestetyltä Kemijärvi soi -festivaalilta, jonka taustayhtiö RH Entertainment meni konkurssiin viime vuonna.