Kulttuuri

Jouluna etsitään jännitystä dekkareista: Itälappilaisten kirjastokävijöiden kestosuosikki on Satu Rämön Hildur-sarja – Katso tästä kirjastojen lukuvinkit joulunpyhiksi

Itä-Lapin kirjastovirkailijat ovat etsineet joulun teemaan sopivaa luettavaa näytille. Kemijärvellä on kirjojen lisäksi esillä muun muassa käsityölehtiä. Kuva: Heini-Maria Kaakkurivaara

Itä-Lapin kirjastoissa lainataan joulunpyhinä paljon jouluaiheisia lasten kuvakirjoja, keittokirjoja ja hyvän mielen jouluromaaneja.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Joulun pitkät pyhät suovat oivan mahdollisuuden syventyä hyvän kirjallisuuden maailmaan. Koti-Lappi teki soittokierroksen Itä-Lapin kirjastoihin ja selvitti, mitä nyt luetaan eniten ja näkyykö joulu lainatuissa kirjoissa.

Pelkosenniemen kirjastovirkailija Elisa Tolppanen kertoo, että lähes kaikki jou

Kommentoi  (0) Ilmoita asiavirheestä