Paikallisuutiset
Kuinka kevät teillä päin etenee? Lähetä kuva, kokoamme gallerian
Harvinaisen aikaisin tullut kevät on sulattanut lumet vauhdilla, ja Itä-Lapissa on mitattu ajankohtaan nähden varsin korkeita lämpötiloja, joita tavallisesti koetaan vasta vapun tienoilla, jos vielä silloinkaan.
Esimerkiksi Kemijärvellä päivälämpötilat ovat tukevasti kymmenen paremmalla puolella ja lumet ovat käytännössä kadonneet varjonpaikkoja lukuun ottamatta. Jää sulaa järvistä vauhdilla. Metsissä lunta vielä on ympäri Itä-Lappia.
Pyydämme sinulta, hyvä Koti-Lapin lukija, kuvia alueesi lumitilanteesta juttua varten. Kokoamme kuvia juttuun. Lehdellä on paljon lukijoita eri puolilla Suomea ja tarkoitus on kertoa, miltä Kemijärvellä, Sallassa, Pelkosenniemellä ja Savukoskella näyttää huhtikuun loppupuoliskolla.
Otamme mielellämme kuvia myös muualla asuvilta lukijoiltamme. Miltä näyttää pääkaupunkiseudulla, Tampereella, entä Rovaniemellä? Joko nurmi vihertää?
Kuvia voi lähettää lomakkeen kautta osoitteessa www.kotilappi.fi/uutisvinkki tai toimituksen sähköpostiin (toimitus@kotilappi.fi) otsikolla Lukijan kuva.
Kuvien tulee olla perillä viimeistään sunnuntaina 26. huhtikuuta. Mukana tulee olla kuvaajan nimi ja tieto siitä, mistä kuva on otettu.