Paikallisuutiset
Ystävyyttä rakentamassa – SPR ja Kemijärven kaupunki järjestivät ystävänpäiväkahvilan
Suomen Punainen Risti ja Kemijärven kaupunki järjestivät hyvän mielen ystävänpäiväkahvilan Kemijärven Kulttuurikeskuksella tiistaina 10. helmikuuta.
Tapahtuma edisti sitä kaikkein tärkeintä; ystävyyttä. Ihmisiä rohkaistiin juttelemaan niin järjestäjien kuin muiden paikalla olleiden kanssa.
Yhteisöllinen ja maksuton tapahtuma keräsi kaikenikäiset kemijärveläiset yhteen. Alakoululaiset Mimmi Rytilahti ja Laura Mikkola esittivät kauniin kappaleen ystävyydestä ja lukion opiskelijat muita kappaleita. Myöhemmin Ystävän laulu -kappale laulettiin yhteislauluna sekä suomeksi että venäjäksi. Lisäksi tapahtumaa järjestänyt Olga Manninen käänsi suomenkieliset puheet venäjäksi, jotta kaikki läsnäolijat saisivat osallistua yhteiseen illanviettoon.
Illan aikana Jarmo Moilanen soitti marimballa hyväntuulista musiikkia, ja Kemijärven lukion opiskelija Mofi Htet lauloi. Tarjolla oli leivoksia ja juotavaa maksutta. Paikalla oli noin 50 ihmistä.
Teksti ja kuvat: Alina Kunnari
Juttu on tehty Kemijärven lukion lehtikurssilla.