Tapahtumajutut

Savukosken huimat Kuivalihamarkkinat tulevat taas pääsiäisenä, joten lue tästä toisen polven myyjän kuulumiset sekä tarkista ohjelma ja muu tarjonta

Savukosken perinteiset Kuivalihamarkkinat järjestetään oheistapahtumineen kirkonkylällä pääsiäisenä 7.–8.4. Miikka Kilpimaa ja Roosa-Maria Nuorgam tuovat tuotteensa jälleen markkinoille.

Roosa-Maria Nuorgam ja Miikka Kilpimaa myymässä viime kevään Kuivalihamarkkinoilla. Kuva: Susanna Schwartz-Matero

Vielä viikko ennen Savukosken Kuivalihamarkkinoita Miikka Kilpimaan oleellisin myyntiartikkeli oli vähän vaiheessa.

Poron kuivaliha ei ollut tekeytynyt siinä tahdissa kuin pitäisi, sillä Savukosken perillä on ollut rapeaa, jopa 30 asteen pakkasta. Ulkona kuivattava liha kaipaa niin sanottua kevätahavaa.

– Jäässähän nuo ovat kaljottaneet monta viikkoa. Kun tulee hyvät ilmat, niin nehän tulee muutamassa päivässä valmiiksi. Pitää vaan ristiä kädet.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Osansa on myös sillä, että kuivalihasta on tehty niin paljon ennakkokauppoja, että valmistettavaa määrää on pitänyt lisätä markkinoita varten.

– Kun on tuollainen tapahtuma, niin sinne on oltava sitä lihaa. Onneksi meitä kuiten on tekijöitä vielä täällä. Itsellä on aika paljon ja muun muassa Leppäjärven Veijolla on teossa. Olisihan se noloa, jos liha loppuisi ennen kuin markkinat lähtee käyntiin. Kuivalihamarkkinoista on kuitenkin kyse, Kilpimaa sanailee.

Kilpimaa arvioi olleensa markkinoilla noin kymmenen vuotta myymässä. Hänen isänsä Kari Kilpimaa on ollut niin ikään vuosikaudet tuttu näky Kuivalihamarkkinoilla.

Miikka Kilpimaa pitää kojua kumppaninsa Roosa-Maria Nuorgamin kanssa.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Roosa vahtii lompakkoa ja minä koitan höpöttää siinä. Silla lailla meidän työnjakomme menee.

Kojulle löytää lauantaina Kilpimaan mukaan seuraamalla kovinta naurunremakkaa.

Kuivalihan lisäksi myynnissä on muun muassa perinteistä kuivalihakeittoa, kampsuja ja säilykkeitä.

– Sitten on muuan kymmenen kieltä. Ne keitän nopeimmille. Ellei saa sitten lisää jostakin. Nekin ovat kortilla nykyään, se on jotenkin suosittu tuo kieli. Ennenhän se ei oikein maksanutkaan mitään, mutta nyt on vaikeampi saada teurastamoilta.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kelpo talvi takana

Kilpimaa ja Nuorgam edustavat Kemin-Sompion paliskunnan nuorta poroperhepolvea. Heidän poroaan voi ostaa markkinoiden lisäksi savukoskelaisten yhteiseltä ostaporo.com-verkkosivustolta.

– Meitä on täällä vielä puolenkymmentä perhettä, jotka tätä harrastaa, jos näin voi sanoa.

Kilpimaan porot talvilaiduntavat Savukosken pohjoisosassa, UKK-puiston alueella. Talvi on ollut Kilpimaan havaintojen mukaan hyvä.

– Meillähän tuli kunnon lumetkin vasta maaliskuussa. Porot on pitkästä aikaa saaneet nyt kaivaa kevääseen asti. Joskus pahimpina vuosina kaivaminen on loppunut jo joulukuussa, ja porot ovat alkaneet jo hakeutumaan luppometsiin.

– Kyllä tässä valoa on taas ensi syksyä ajatellen. Uskoisin, että vasaprosentti on ihan ok.

Kilpimaa on kouluttanut myös ajoporoja “lihabisneksen päälle”. Kilpimaan härkiä on ollut jo useita vuosia esimerkiksi Napapiirillä Rovaniemellä vuokralla ajeluita varten.

– Melkein kymmenen on nytkin vasoja kesytyksessä. Se on tuo turismi kasvanut niin paljon Lapissa, että niille on kysyntää. Ainakin meidän yhteistyökumppanimme sanovat, että hommaa vaan niin paljon lisää kuin pystyt.

Ajoporon pitää olla täyskasvuinen ja kouluttamiseenkin menee vuosia.

– Ei sinne ei voi mitään urakkaa laittaa tietenkään vetämään, nehän loukkaavat itsensä.

Ajoporon tunnistaa Kilpimaan mukaan melko nopeasti.

– Niissä on luonteenpiirre-eroja, niin kuin ihmisissäkin. Joku voi olla luonnonkesy: kun laitat lankaan, se rauhoittuu heti. Osa ei kesyynny koskaan. Sellainen ei hyväksy, että hän on vankina tässä.

Myös kuohinta voi muuttaa luonnetta ajoporomaisemmaksi.

– Siitä lähtee pahin luonto pois.

Kemin-Sompion paliskunta on sekä pinta-alaltaan että poromäärältään Suomen suurin paliskunta. Suurin sallittu poromäärä on 12 000 ja poronomistajia on lähes 180.

Paliskunnan poroelo laiduntaa pääasiassa luonnonmukaisesti.

– Ajoporojen lisäksi viitisentoista vaadinta ruukaa olla täällä (paliskunnan pohjoisosien) alapuolella. Ne pitää tuoda kotosalle, kun ei täällä ole oikein näissä talousmetsissä mahdollisuutta niiden pärjätä. Niille annetaan sitten jonkin verran rehua talvella.

Ilvekset porojen kimpussa, muuten rauhallista

Petojen kanssa on ollut kuluneena talvena melko rauhallista.

– Ilvekset ovat olleet tänä vuonna ja lähivuosina riesana.

Ilveksille on saatu alueelle muutama poistolupa, mutta eläin on ovela ja hankalasti tavattavissa.

– Ne käyvät yöllä Venäjän puolelta aidan takaa tappamassa, syöpäsevät ja menevät takaisin makaamaan. Tai sitten vaihtoehtoisesti ovat sellaisissa kuruissa, ettei sinne tohdi mennä. Sehän kuuluu lajin luonteeseen, että se ei ole siellä, missä olisi mukava olla. Pitää olla jyrkkää rinnettä ja kalliota. Semmoinen kissa se on hän.

Ahmoja ja niiden tappamia poroja on ollut Kilpimaan mukaan yllättävän vähän kuluvana talvena. Riistavahingot-verkkosivuston mukaan Savukoskelta ja Sodankylästä on tähän mennessä tilastoitu alkuvuodelta noin kolmekymmentä ahman tappamaa poroa.

– Toki se on hetken humaus, kun niitä on taas. Se on tuo Venäjän raja sellainen, että sieltä voi tulla mitä vaan.

Kuivalihojen kohtalo

Entä kuivalihat? Valmistuivatko ne?

Jos markkinat olisivat olleet viikkoa aikaisemmin, olisi voinut olla hankala paikka. Pääsiäisviikkona aurinko on tehnyt töitä pitkiä päiviä.

– Tässä kävi nyt tuuri. Kuivatlihat kerkeää kuin kerkeääkin markkinoille, kiitos loppupäivien hyvien kelien. Lämmintä ja aurinko paistaa, eli täydellinen keli lihojen kuivumiseen, ja nehän kuivuukin sitten hetkessä, kun keli on oikeanlainen.

Markkinaohjelmassa esimerkiksi Päiväpöminät ja tanssia

Tapahtumaa on taas moneen lähtöön. Pitkäperjantai 7.4. käynnistyy Rösölänperän Ruppanoiden uudella esityksellä ja jatkuu tansseilla Hotelli Samperin Savotassa.

Lankalauantaina 8.4. onkin sitten markkinoiden vuoro.

Markkinoilta löytyy poron kuivalihaa, kuivaliha- ja koparakeittoa, kampsuja, käristystä, porokebabia, loimulohta, nokipannukahavia ja muita herkkuja sekä käsitöitä, luonnontuotteita, eräkamppeita ja paljon muuta.

Ohjelmaa piisaa sitäkin. Joulupukki on tavattavissa ja Mikko Mäkeläinen esiintyy. Puhujina ovat eduskuntapaikkansa uusinut Katri Kulmuni (kesk.) ja vs. kunnanjohtaja Eeva-Maria Maijala.

Lisäksi on kirjanjulkaisutilaisuus, järjestö- ja hanke-esittelyä, Luontonäyttely opastuskeskuksessa, poroajelua ynnä muuta ohjelmaa lapsille ja koko perheelle.

Iltapäivällä käynnistyvät Päiväpöminät ja karaoke Lyytin Pubissa. Ilta jatkuu markkinatansseilla Samperin Savotassa.

Ohjelma

Savukosken Kuivalihamarkkinat

Pe 7.4.

Klo 19 Rösölänperän Ruppanat, Ruppanat-kabareen ensi-ilta Savukosken liikuntasalissa. Väliajalla koululaisten kanttiini.

Klo 21 alk. Mikko Mäkeläinen ja Myrskylyhty ja tanssit Hotelli Samperin Savotassa.

La 8.4.

Klo 10–15 Kuivalihamarkkinat Hotelli Samperin Savotan pihapiirissä. Liput alueelle 5 e, alle 12 v. maksutta.

Klo 14–17 Päiväpöminät ja karaoke Lyytin Pubissa.

Klo 21 alk. Mikko Mäkeläinen ja Myrskylyhty ja markkinatanssit Hotelli Samperin Savotassa.

Myyjät ja kojut

Kojukatokset alapihalla Samperin Savotan hotellilta lukien

1. Markkinaselkä Leppäjärvi, kuivalihaa

2. Ahola Armi, leivonnaiset, käsityöt, taide

3. Ketokaritsa, grillimakkaraa

4. MettänMaku, kuivatut retkiateriat

5. Suopunkityttö S. Ollila, käsityöt

6. a Luonnonvaratuottajat Katja & Johanna, yrtti- ja marjatuotteita

6. b Ritva Nousu, käsitöitä

7. Korvatunturin Kotikontu, kimpsut ja kampsut mm. kuivalihakeittoa, vakuumikampsut

8.–9. Vintiläntuli Kilpimaa & Kilpimaa, mm. kuivalihaa, kylmäsavulihaa, porosäilykkeitä

10. Vintilän kuolpuna Ylilokka, koparakeitto ja kuivalihavelli

11. Vilukan poro Kaisanlahti, kylmäsavuporo ja kuivaliha

12. Seitaporo, käsityöt, sarvet

13. Jaakkola 1676, mm. nauriskeitto, naurispaistikkaat

14. Savukosken ukrainalaiset, pääsiäisleivonnaiset

15. Väyläkirja-kustantamo, paikallisia ja maakunnallisia kirjoja

16. a Hilkka Haataja, käsityöt ja leivonnaiset

16. b Sompion Luonnonystävät, järjestöesittely

Teltat ja muut myyntipaikat alapihalla

17. Kahavinkaatumakuusikko, nokipannukahavi ja kampanisu, loimulohi, paistettu muikku, porokebab, muurikkalätty, metrilakua ja karkkia, sekä Renniina ja Aile-Maria Karvonen poronnahka- ja poronsarvikäsityöt

18. AntinMerja, lapinvyöt ja käsityöt

19. Mika Walén Tmi, makeiset, suomenlampaan villaiset

20. Kauhavan Pulla ja Leipä, pikkusen paremmat nisut, ruokaleivät

21. Liikenneturva, liikennevalistusta

22. Kellokas J. Savukoski, porontaljat, poron ja hirvensarvet

23. Kapan käsityöt, nahkakäsityöt

Opastuskeskus Korvatunturi, sisätilat

- Auditoriossa alue-esittelyvideot, luontonäyttely ja galleria Kurra

24. Korvatunturin koulu, hattaraa, arpoja

25. SEMACRET –hanke, Itä-Suomen yliopisto ja Oulun yliopisto

Opastuskeskuksen edusta

26. Liikuntaneuvonta, hanke-esittelyä ja suopunginheittoa

27. Korvatunturin Kävijät, makkaran- ja lätynpaistoa nuotiolla

Väliparkki

28. Joulupukki

29. Ritvan Ruistuotteet ja Pirjon rieskat, hapanjuuriruisleipää ja paikan päällä paistettua ohrarieskaa

30. Sally & Malla, mehua, käsitöitä

31. Perpo, arpoja

32. Tmi Siru Talvinen, erä- ja retkeilytarvikkeita

33. K-Kiviriekko, kivi- ja hopeakoruja

34. Tmi Leena Kokko, markkinailmapallot

Yläparkki

35. I. Karvonen, tekstiilit

36. R. Pyysalo, mm. vinkkelit ja villatuotteet

37. Vääräkankaan hunaja

Lisää aiheesta

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä